Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu

Czy zdarzyło Ci się kiedyś przepłacić za ubezpieczenie samochodu? Jeśli już po wykupieniu polisy odkryłeś, że mogłeś nabyć ją za o wiele niższą kwotę, pewnie zastanawiałeś się, z czego dokładnie wynika rozbieżność w cenach ubezpieczeń komunikacyjnych. Odpowiedź na to pytanie jest złożona, ponieważ koszt ubezpieczenia samochodu zależy od kilku grup czynników. Są to przede wszystkim:

– parametry pojazdu,

– cechy właściciela lub właścicieli auta,

– miejsca, w jakich użytkowany będzie samochód.

Cechy pojazdu mające wpływ na cenę ubezpieczenia

Różne auta cechują się odmiennym ryzykiem ubezpieczeniowym. Oznacza to, że każdy samochód ma mniejsze lub większe szanse na wzięcie udziału w zdarzeniu drogowym. Towarzystwa ubezpieczeniowe szacują ryzyko po to, aby odpowiednio wycenić polisę. Jeżeli z ich przewidywań wynika, że dany pojazd z dużym prawdopodobieństwem może przyczynić się do stłuczki lub wypadku, wykupione dla niego OC będzie droższe.

Właśnie z tego względu najwięcej za ubezpieczenia płacą właściciele pojazdów sportowych, które osiągają wysokie prędkości w krótkim czasie, przez co łatwo nimi spowodować wypadek. Również starsze samochody reprezentują wysokie ryzyko ubezpieczeniowe ze względu na większe prawdopodobieństwo powstania w nich usterki.

Czynniki zależne od właściciela pojazdu

Cechy właściciela pojazdu mają ogromny wpływ na ostateczny koszt ubezpieczenia samochodu. Wiek kierowców, liczba lat doświadczenia za kierownicą i historia ubezpieczeniowa (czyli przede wszystkim liczba spowodowanych kolizji i wypadków) to jedne z najważniejszych informacji, jakie trzeba przekazać ubezpieczycielowi przed wykupieniem polisy. Właściciele pojazdów o bezszkodowej historii ubezpieczenia otrzymują atrakcyjne zniżki na zakup OC i AC, a młodzi kierowcy, których często podejrzewa się o niedostateczne umiejętności i brawurę, płacą niejednokrotnie bardzo wysokie kwoty nawet za podstawowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Miejsce używania pojazdów a cena ubezpieczeń komunikacyjnych

To, po jakiej miejscowości będzie poruszać się ubezpieczone auto, jest bardzo istotną informacją dla ubezpieczyciela. W dużych miejscowościach istnieje większe ryzyko wzięcia udziału w zdarzeniu drogowym, dlatego mieszkańcy miast często płacą nieco wyższe stawki za OC i AC niż osoby zamieszkujące tereny podmiejskie. W przypadku autocasco dodatkowym czynnikiem mającym znaczenie jest miejsce parkowania samochodu. Pojazdy zostawiane na noc w garażach lub na ogrodzonych posesjach można ubezpieczyć o wiele taniej.

Jak widać, koszt ubezpieczenia samochodu zależy od licznych czynników. Dlatego tak trudno samodzielnie przewidzieć dokładną cenę wykupienia polisy. Aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie, warto skorzystać z nowoczesnych narzędzi, jakimi są porównywarki OC. Pozwalają one na znalezienie najtańszej oferty OC, a także dobranie odpowiedniej ochrony dodatkowej dla swojego samochodu.

Related posts